Skip to main content

KURUMSAL

TARİHÇEMİZ

AK-PAZ, 5 Ocak 1981 tarihinde İstanbul’da Kültür Koleji öğrencilerinin öğle yemeği ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.
AKPAZ, Türk mutfağının değerlerini koruyarak, yemeklerin protein,karbonhidrat,yağ dengeleri ve kalori değerlerini dikkate alarak öğrenci ve çalışanlarımıza hizmet vermektedir.
T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi ve Kültür Okulları bünyesindeki restaurant ve kafeterya hizmetleri AKPAZ tarafından verilmektedir.
7’den 77’ye çok geniş bir kitleye sahip olan AKPAZ, bu sorumluluğun bilincinde hergün titizlikle hazırladığı yemeklerin sunumunu merkezlerde gerçekleştirir.
AKPAZ, İYSAD (İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği) üyesi olup, yemek üretim ve dağıtım hizmetleri alanında en kaliteli ürün ve hizmetleri sunan önde gelen firmalar arasında yer almaktadır.

VİZYON - MİSYON

VİZYONUMUZ
Yemek üretim ve dağıtım hizmetleri alanında en kaliteli ürün ve hizmeti sunan, önde gelen firmalar arasında yer almaktır.

MİSYONUMUZ
Toplu yemek üretimi ve Kafeterya&Restaurant işletmeciliğinde, gıda güvenliği ve müşteri memnuniyeti hedefiyle her zaman daha iyi hizmet sunmaktır..

BASINDA AKPAZ

Catering E-broşür